Chopard - 168459-3041
168459-3041 Miglia Gran Turismo XL Chrono Titanium
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 168459-3041 (aka: 168459-3041) |
| Name: | 168459-3041 Miglia Gran Turismo XL Chrono Titanium |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The early 20th century witnessed the appearance of motor races with various countries competing against each other in cars sporting their national livery. Silver was attributed to Germany. It is to this nation that the Mille Miglia GT XL Chrono Speed Silver in titanium pays vibrant homage. Chronometer-certified by the COSC, this watch featuring a varnished silver dial is a timeless tribute to classic racing cars.