Chopard - 168513-3001
168513-3001 Mille Miglia Gran Turismo XL Chrono Split Second
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 168513-3001 (aka: 168513-3001) |
| Name: | 168513-3001 Mille Miglia Gran Turismo XL Chrono Split Second |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Mille Miglia GT XL Chrono Split Second watch in stainless steel expresses power, precision and performance. Its grey dial boasts an array of features, including a split-second chronograph, date and tachometric scale, all arranged in the style of a racing car dashboard. Forging a link between automotive engineering and mechanical watchmaking, this chronometer-certified watch is a timeless tribute to classic cars.