Chopard - 168550-3001
168550-3001 Mille Miglia 2012 Race Edition Stainless Steel
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 168550-3001 (aka: 168550-3001) |
| Name: | 168550-3001 Mille Miglia 2012 Race Edition Stainless Steel |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 2012 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Distinctive, daring and resolutely dynamic, the Mille Miglia 2012 in stainless steel is an instrument clearly cut out for competition. The bold black dial with its oversized counters evocative of a racing car dashboard ensures exceptional readability. Beneath the dial, its mechanical self-winding movement chronometer-certified by the COSC provides an extremely practical dual time-zone function.