Chopard - 168566-3009
168566-3009 Mille Miglia GTS Power Control Israel 70th Anniversary
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 168566-3009 (aka: 168566-3009) |
| Name: | 168566-3009 Mille Miglia GTS Power Control Israel 70th Anniversary |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 60 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Chopard Mille Miglia GTS Power Control 168566-3009 is a limited edition of 60 pieces created in honor of the 70th anniversary of Israel. It features a royal blue dial and matching blue rubber strap; the case back features "Israel 70th Anniversary" and the Israeli flag printed on the inside of the sapphire crystal. It is an Israel exclusive that can only be purchased in the Israel Chopard Boutique.