Chopard - 168571-3010
168571-3010 Mille Miglia 2022 Race Edition
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 168571-3010 (aka: 168571-3010) |
| Name: | 168571-3010 Mille Miglia 2022 Race Edition |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Chopard Mille Miglia 168571-3010 is a limited edition of 1000 pieces created in celebration of the 2022 Mille Miglia race. The Stainless Steel case measures 44.00mm across; the dial is Silver.