Chopard - 168619-3003
168619-3003 Mille Miglia Classic Chronograph 40.5 Lucent Steel / Rosso Amarena
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 168619-3003 (aka: 168619-3003) |
| Name: | 168619-3003 Mille Miglia Classic Chronograph 40.5 Lucent Steel / Rosso Amarena |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Chopard Mille Miglia Classic Chronograph 168619-3003 has a 'Lucent' stainless steel case of 40.50mm, which houses the caliber 2894-2 - a self-winding movement with chronograph and date. The dial is Red.