Chopard - 168997-3001
168997-3001 Mille Miglia Gran Turismo XL Rubber
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 168997-3001 (aka: 168997-3001) |
| Name: | 168997-3001 Mille Miglia Gran Turismo XL Rubber |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Its style evokes the sophisticated design of legendary racing cars. With its refined lines, 44 mm diameter and oversized white 12 and 6 numerals on a black dial, the Mille Miglia Gran Turismo XL watch in stainless steel is unmistakably charismatic. This daring design houses a chronometer-certified mechanical self-winding movement with a 46-hour power reserve, displaying once again Chopard’s watchmaking prowess.