Chopard - 178511-3001
178511-3001 Mille Miglia Chronograph MOP / Diamond
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Classic Racing |
| Reference: | 178511-3001 (aka: 178511-3001) |
| Name: | 178511-3001 Mille Miglia Chronograph MOP / Diamond |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
As official timekeeper of the world’s most famous regularity race for classic cars, Chopard has created the Mille Miglia Chronograph self-winding watch in stainless steel. Inspired by the beauty of classic cars, its diamond-paved bevel, white mother-of-pearl dial inspired by vintage car dashboards and chronometer-certified "engine" express a perfect pairing of automobile design and mechanical watchmaking.