Chopard - 388531-3002
388531-3002 Imperiale 40 mm Stainless Steel / MOP / Diamond / Alligator
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | Imperiale |
| Reference: | 388531-3002 (aka: 388531-3002) |
| Name: | 388531-3002 Imperiale 40 mm Stainless Steel / MOP / Diamond / Alligator |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The diamond-set bezel of this IMPERIALE watch adds a touch of refined brilliance to the pure lines of its sculptural design. On a stainless-steel bracelet, the case displays a silver-toned dial with mother-of-pearl centre, finely curved hands inspired by the age of Empires and imperial Roman numerals that command time, while the noble lustre of the amethyst cabochon in the crown evokes the imperial purple of the Byzantine court.