Chopard - 121968-5001
121968-5001 L.U.C XPS 35mm Rose Gold
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | L.U.C |
| Reference: | 121968-5001 (aka: 121968-5001) |
| Name: | 121968-5001 L.U.C XPS 35mm Rose Gold |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Water Resistance: | 5.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The L.U.C XPS 35mm in 18-carat rose gold is the ultimate expression of classicism according to Chopard Manufacture. Discreet and elegant in both its design and its size, this ultra-thin model boasts a thickness of 7.10 mm. Beneath the simple silver dial beats a mechanical self-winding chronometer-certified calibre with a frequency of 28,800 vibrations per hour and a 65-hour power reserve, a guarantee of precision and reliability.