Chopard - 131968-1002
131968-1002 L.U.C XPS 35mm Esprit de Fleurier
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | L.U.C |
| Reference: | 131968-1002 (aka: 131968-1002) |
| Name: | 131968-1002 L.U.C XPS 35mm Esprit de Fleurier |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Other |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The L.U.C XP 35 mm Esprit de Fleurier in 18k white gold is an ultra-feminine take on an classic design. Outside, its unique mother-of-pearl dial is framed by a sparkling diamond-set bezel. Inside, its hand-engraved Fleurisane movement beats away in perfect Chopard precision.