Chopard - 161902-5001
161902-5001 L.U.C XP Rose Gold
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | L.U.C |
| Reference: | 161902-5001 (aka: 161902-5001) |
| Name: | 161902-5001 L.U.C XP Rose Gold |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The L.U.C XP in 18-carat rose gold is the ultimate expression of classicism according to Chopard Manufacture. Discreet and elegant in both its design and its size, this ultra-thin model has a thickness of 6.98 mm. Beneath the simple white dial beats a mechanical self-winding calibre with a frequency of 28,800 vibrations per hour and a 65-hour power reserve, a guarantee of precision and reliability. Reference 161902-5001 has a rose gold case and a white dial.