Chopard - 161920-5005
161920-5005 L.U.C XPS Rose Gold / Champagne
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | L.U.C |
| Reference: | 161920-5005 (aka: 161920-5005) |
| Name: | 161920-5005 L.U.C XPS Rose Gold / Champagne |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|
Description
The L.U.C XPS in 18-carat rose gold is the ultimate expression of classicism according to Chopard Manufacture. Discreet and elegant in both its design and its size, this ultra-thin model has a thickness of 7.13 mm. Beneath the simple champagne-colored dial beats a mechanical self-winding chronometer-certified calibre with a frequency of 28,800 vibrations per hour and a 65-hour power reserve, a guarantee of precision and reliability.