Chopard - 161925-1001
161925-1001 L.U.C 150 All-In-One White Gold
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | L.U.C |
| Reference: | 161925-1001 (aka: 161925-1001) |
| Name: | 161925-1001 L.U.C 150 All-In-One White Gold |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 15 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
An exceptional timepiece for an exceptional celebration. The L.U.C 150 "All-in-One" in 18k white gold was launched on the occasion of Chopard's 150th anniversary. The most complex model Chopard Manufacture has created to date, five patents have been registered for the L.U.C Caliber 05.01-L with fourteen complications. The L.U.C 150 “All-in-One” is chronometer-certified and bears the prestigious Poinçon de Genève.