Chopard - 161926-1001
161926-1001 L.U.C Quattro White Gold
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | L.U.C |
| Reference: | 161926-1001 (aka: 161926-1001) |
| Name: | 161926-1001 L.U.C Quattro White Gold |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Chopard presents the L.U.C Quattro, which is powered by one of the biggest successes of Chopard Manufacture – the famous four-barrel L.U.C 1.98 movement. This elegant and sophisticated reinterpretation adopts the new aesthetic codes of the L.U.C collection and will delight devotees of Haute Horlogerie as well as all those with a taste for distinguished lines. Reference 161926-1001 has a white gold case and a silver dial. It is fitted with an alligator leather strap (matt square plate).