Chopard - 161927-9001
161927-9001 L.U.C Lunar One Platinum / Blue
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | L.U.C |
| Reference: | 161927-9001 (aka: 161927-9001) |
| Name: | 161927-9001 L.U.C Lunar One Platinum / Blue |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Minimum price
53 599 €
Maximum price
67 818 €
Absolute change
0 €
Opening price
57 876 €
Closing price
57 876 €
Relative change
0,00 %
Description
The Chopard L.U.C. Lunar One 161927-9001 was introduced at BaselWorld 2017. This limited edition features a platinum case paired with a blue dial. It is powered by the self-winding kaliber L.U.C 96.13-L with perpetual calendar.