Chopard - 161928-5001
161928-5001 L.U.C Chrono One Rose Gold
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | L.U.C |
| Reference: | 161928-5001 (aka: 161928-5001) |
| Name: | 161928-5001 L.U.C Chrono One Rose Gold |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
A testament to Chopard Manufacture's perfect mastery of Haute Horlogerie, the L.U.C. Chrono One in 18-carat rose gold is powered by the chronometer-certified L.U.C Calibre 03.03-L, comprising a complication which is the most complex to produce: a fully integrated chronograph with a column-wheel system, visible through the bevelled transparent case back.