Chopard - 161932-5001
161932-5001 L.U.C XPS Poinçon de Genève 125th Anniversary Edition
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | L.U.C |
| Reference: | 161932-5001 (aka: 161932-5001) |
| Name: | 161932-5001 L.U.C XPS Poinçon de Genève 125th Anniversary Edition |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 125 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The L.U.C XPS Poinçon de Genève 125th Anniversary Edition in 18-carat rose gold was launched to celebrate the anniversary of the prestigious quality hallmark. Bearing the Poinçon de Genève, this discreet and elegant ultra-thin model has a thickness of 7.13 mm. Beneath the simple chocolate dial beats a chronometer-certified mechanical self-winding calibre with a frequency of 28,800 vibrations per hour and a 65-hour power reserve, a guarantee of precision and reliability.