Chopard - 161936-5001
161936-5001 L.U.C XP Skeletec Rose Gold
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | L.U.C |
| Reference: | 161936-5001 (aka: 161936-5001) |
| Name: | 161936-5001 L.U.C XP Skeletec Rose Gold |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 288 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Housing the first skeletonised calibre produced by Chopard Manufacture, the L.U.C XP Skeletec watch in 18-carat rose gold expresses all the watchmaker's passion and innovation. Within the ultra-thin case of just 6.98 mm, the grey openwork dial proudly displays this watch's mechanical self-winding calibre with a frequency of 28,800 vibrations per hour, a guarantee of precision and reliability.