Chopard - 161936-5003
161936-5003 L.U.C XPS Rose Gold Skeletec Slate
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | L.U.C |
| Reference: | 161936-5003 (aka: 161936-5003) |
| Name: | 161936-5003 L.U.C XPS Rose Gold Skeletec Slate |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 288 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Driven by the very first skeleton calibre produced by the Chopard Manufacture, the L.U.C XP Skeletec in 18-carat rose gold is the ticking expression of watchmaking innovation. Housed in an ultra-thin case, its openwork slate dial proudly reveals the mechanical self-winding L.U.C 96.17-S calibre underneath, beating with a frequency of 28,800 v.p.h in a stunning guarantee of precision and reliability. This special edition is limited exclusively to 288 pieces.