Chopard - 161980-5001
161980-5001 L.U.C XP Urushi Spirit of Shí Chen
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | L.U.C |
| Reference: | 161980-5001 (aka: 161980-5001) |
| Name: | 161980-5001 L.U.C XP Urushi Spirit of Shí Chen |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Chopard L.U.C XP Urushi Spirit of Shí Chen 161980-5001 has a White Gold case and a black urushi lacquer dial. This watchis powered by caliber L.U.C 96.29-L, which displays time both in 12 hour format as well as in traditional Chinese format - the latter through a disc with Chinese zodiac signs.