Chopard - 161984-1001
161984-1001 L.U.C XP Skeletec White Gold / Grey
| Brand: | Chopard |
|---|---|
| Family: | L.U.C |
| Reference: | 161984-1001 (aka: 161984-1001) |
| Name: | 161984-1001 L.U.C XP Skeletec White Gold / Grey |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Chopard L.U.C XP Skeletec 161984-1001 has a White Gold case of 40.00mm, which houses the caliber L.U.C 96.17-S - a self-winding, partially open-worked movement. The movement can be seen both via the case back as well through the open-worked dial.