CODE41 - AN01-CA-ST-ALIG-BK
AN01-CA-ST-ALIG-BK Anomaly-01 Forged Carbon / Black
| Brand: | CODE41 |
|---|---|
| Family: | Anomaly-01 |
| Reference: | AN01-CA-ST-ALIG-BK (aka: AN01-CA-ST-ALIG-BK) |
| Name: | AN01-CA-ST-ALIG-BK Anomaly-01 Forged Carbon / Black |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Anomaly-01 was introduced in 2016 as part of the inaugural collection of the CODE41 brand. This watch features a 42mm case holding the self-winding Miyota 82S7, part of which is visible through the openworked dial. It comes in a variety of configurations.