CODE41 - AN02-IN-SIL-ST-LEA-PER-COU-SP
AN02-IN-SIL-ST-LEA-PER-COU-SP Anomaly-02 Stainless Steel / Silver
| Brand: | CODE41 |
|---|---|
| Family: | Anomaly-02 |
| Reference: | AN02-IN-SIL-ST-LEA-PER-COU-SP (aka: AN02-IN-SIL-ST-LEA-PER-COU-SP) |
| Name: | AN02-IN-SIL-ST-LEA-PER-COU-SP Anomaly-02 Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Anomaly-02 was introduced in 2016 as part of the inaugural collection of the CODE41 brand. This watch features a 42mm case holding the self-winding ETA 2824-2. It comes in a variety of configurations.