Corum - A984/02987
A984/02987 Admiral's Cup 42 Chronograph Blue
| Brand: | Corum |
|---|---|
| Family: | Admiral's Cup |
| Reference: | A984/02987 (aka: A984/02987) |
| Name: | A984/02987 Admiral's Cup 42 Chronograph Blue |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The first Admiral's Cup was introduced in 1960, but it wouldn't be until 1983 that this watch would receive its iconic nautical flags and distinct 12-sided bezel. Reference A984/02987has a blue dial and a stainless steel case. It is powered by the CO 984 movement.