Corum - L082/02996
L082/02996 Bubble 42 Green Python
| Brand: | Corum |
|---|---|
| Family: | Bubble |
| Reference: | L082/02996 (aka: L082/02996) |
| Name: | L082/02996 Bubble 42 Green Python |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Corum Bubble was introduced in 2000 as a playful 'fun' watch, developed under the reign of the late Severin Wunderman. The Bubble's main element of distinction is of course the over-sized bubble-shaped sapphire crystal, which is said to have been inspired by the original Rolex Deep Sea watch. After a few years of absence the Bubble made a reappearance at the 2015 BaselWorld show. The L082/02996 Bubble is part of the Art-series. It features a green python dial and matching strap.