Corum - L082/03605
L082/03605 Big Bubble Magical 47 PVD Titanium / Nelson de la Nuez / Rubber
| Brand: | Corum |
|---|---|
| Family: | Bubble |
| Reference: | L082/03605 (aka: L082/03605) |
| Name: | L082/03605 Big Bubble Magical 47 PVD Titanium / Nelson de la Nuez / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Corum Big Bubble Magical 52 ref. L082/03605 has a titanium case of 52mm, and dial with art by Nelson de la Nuez a.k.a. 'The King of Pop Art'. This watch is powered by the self-winding caliber CO 082. It is fitted with a rubber strap.