Corum - L295/03048
L295/03048 Bubble 42 Pink MOP
| Brand: | Corum |
|---|---|
| Family: | Bubble |
| Reference: | L295/03048 (aka: L295/03048) |
| Name: | L295/03048 Bubble 42 Pink MOP |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Corum Bubble was introduced in 2000 as a playful 'fun' watch, developed under the reign of the late Severin Wunderman. The Bubble's main element of distinction is of course the over-sized bubble-shaped sapphire crystal, which is said to have been inspired by the original Rolex Deep Sea watch. After a few years of absence the Bubble made a reappearance at the 2015 BaselWorld show. The L082/03053 Bubble was introduced in 2016. It features a pink mother-of-pearl dial and a matching strap.