Corum - C082/02355
C082/02355 Coin Watch Automatic Indian Head
| Brand: | Corum |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | C082/02355 (aka: C082/02355) |
| Name: | C082/02355 Coin Watch Automatic Indian Head |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Corum introduced its first Coin Watch in 1964 and it is without a doubt among their most celebrated and iconic watches. Reference C082/02355 was introduced in 2014, reviving an older design favorite within the Coin sub-family: the Indian Head. The front is used for the dial, while the back is integrated in the case back. The Native American head dress worn by Lady Liberty is filled in with enamel in the colors of the American flag.