Corum - C082/03059
C082/03059 Coin Watch Automatic 50th AnnvieSilver $1
| Brand: | Corum |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | C082/03059 (aka: C082/03059) |
| Name: | C082/03059 Coin Watch Automatic 50th AnnvieSilver $1 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 10.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Corum introduced its first Coin Watch in 1964 and it is without a doubt among their most celebrated and iconic watches. Reference C082/03059 was introduced in 2016. It is crafted from a 1-dollar silver coin, which now serves as both the dial as well as the case back. The case band and lugs are made of silver too.