Corum - C293/02910
C293/02910 Coin Watch Automatic Gold $20 Double Eagle PVD
| Brand: | Corum |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | C293/02910 (aka: C293/02910) |
| Name: | C293/02910 Coin Watch Automatic Gold $20 Double Eagle PVD |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Corum introduced its first Coin Watch in 1964 and it is without a doubt among their most celebrated and iconic watches. Reference C293/02910 was introduced in 2016. It is based on the 'Double Eagle' 20$ coin, which has received a charcoal PVD coating. It is powered by the self-winding caliber CO 293.