D. Malchert - US1
US1 Uhr Schlossberg
| Brand: | D. Malchert |
|---|---|
| Family: | Schlossberg |
| Reference: | US1 (aka: US1) |
| Name: | US1 Uhr Schlossberg |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Uhr Schlossberg is the first watch by German watchmaker Daniel Malchert, a former NOMOS employee. The case measures 36mm across at a height of 6.5mm, holding a hand-wound NOMOS Alpha movement finished by hand.