Damasko - DC56.black
DC56.black DC 56 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Chronographs |
| Reference: | DC56.black (aka: DC56black) |
| Name: | DC56.black DC 56 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The version black chronograph with a diameter of 40.00 mm boasts the extremely hard DAMEST® coating as a multilayered application on the already ice-hardened case. The black case lends the DC 56 an authentic high-tech look. The chronograph is characterized by reliable timekeeping, perfect readability and extremely robust technology.