Damasko - DC56.si.black
DC56.si.black DC 56 Si Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Chronographs |
| Reference: | DC56.si.black (aka: DC56siblack) |
| Name: | DC56.si.black DC 56 Si Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The version black chronograph with a diameter of 40.00 mm boasts the extremely hard DAMEST® coating as a multilayered application on the already ice-hardened case. The black case lends the DC 56 an authentic high-tech look. That it in fact is an evolved version of the DC56 can be seen by the white silicon Si symbol on the black dial. The silicon components in the movement of this watch are made of very pure material. While silicon exists like sand by the ocean, the cleaning process that forms a key requirement for the extremely high quality in micromechanics is very elaborate.