Damasko - DC57
DC57 DC 57
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Chronographs |
| Reference: | DC57 (aka: DC57) |
| Name: | DC57 DC 57 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
This classic chronograph captivates with its clear, aesthetic appearance. It provides a clear readability in hour, minute and second. Day and date are located at special positions. The dial of the timepiece includes a 12-hour counter, a 30-minute counter and a 60-second counter. The dial, coated with Super-LumiNova, glows by night. The case was designed for the highest wearing comfort.