Damasko - DC57.black
DC57.black DC 57 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Chronographs |
| Reference: | DC57.black (aka: DC57black) |
| Name: | DC57.black DC 57 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The appearance of the DC 57 black with its extremely hard DAMEST® coating is a little more restrained than the black dial of the DC 56 version through its bright dial. The black case gives the timepiece an authentic high-tech look. The chronograph of this particular watch family is characterized by reliable timekeeping, perfect readability and extremely robust technology. This combination of the classic chronograph is an extraordinary eye-catcher. The black coating permanently preserves its noble, semi-matte appearance.