Damasko - DC66.Si
DC66.Si DC 66 Si
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Chronographs |
| Reference: | DC66.Si (aka: DC66Si) |
| Name: | DC66.Si DC 66 Si |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DC 66 Si impresses with a sporty design – a red Si symbol on the black dial with red Bilight and seconds stop hand, perfectly complemented by the black leather strap with red stitching. The model represents a high-tech system that is regulated in five layers. Among the classic chronographs, the preferred model of many watch enthusiasts and an absolute classic in the DAMASKO collection.