Damasko - DC66.si.black
DC66.si.black DC 66 Si Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Chronographs |
| Reference: | DC66.si.black (aka: DC66siblack) |
| Name: | DC66.si.black DC 66 Si Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Just like the chronograph DC black 66, the chronograph DC 66 Si black features a 12-hour counter, a 30-minute counter and a 60-second counter. The functionality is complemented by a bidirectional rotating bezel. The DC 66Si black significantly differentiates itself from the DC 66 black by its inner workings. The specially developed and patented high-tech DAMASKO components enter in right here. These make the DC66 Si black extremely accurate and durable.