Damasko - DC67.black
DC67.black DC 67 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Chronographs |
| Reference: | DC67.black (aka: DC67black) |
| Name: | DC67.black DC 67 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The model DC 67 black consistently upholds the pure design of black and white and turns into a purist design object. The white dial with the black case combine for harmonious interaction. You will find great functionality through the bidirectional rotating bezel which can be used as a second time zone or as minute stopper.