Damasko - DC67.si
DC67.si DC 67 Si
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Chronographs |
| Reference: | DC67.si (aka: DC67si) |
| Name: | DC67.si DC 67 Si |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.80 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The sporty chronograph DC 67 provides perfect night readability through a special white color on the dial. The watch constitutes a high-tech system that is regulated in five layers. This is made clearly visible on the dial by a small red Si lettering, a red seconds stop hand as well as a red illuminated dot on the bezel.