Damasko - DK 105.anthracite
DK 105.anthracite DK 105.anthracite
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Sporty Elegant Line |
| Reference: | DK 105.anthracite (aka: DK 105anthracite) |
| Name: | DK 105.anthracite DK 105.anthracite |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Baton |
Description
How do you create a product with cult potential? By giving it an unmistakable design that both corresponds to the contemporary taste and emits a certain timelessness. When the beautiful movement finish – the H35 manufactory movement designed and produced by DAMASKO – then also produces an unusual effect thanks to a crystal case back, it must be the DK1XX series: real gems that are the stuff of watch icons.