Damasko - DK201
DK201 DK 201
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Sporty Elegant Line |
| Reference: | DK201 (aka: DK201) |
| Name: | DK201 DK 201 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
For watch friends who place value in additional functions the DK201 was newly developed. This model has a sporty-elegant appearance but includes the manufactory movement A35-2, an automatic movement with second time zone and central second.