Damasko - DA20
DA20 DA 20
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA20 (aka: DA20) |
| Name: | DA20 DA 20 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The new model DA20 in „vintage style“ is based on the classic DA36, which is trimmed to “old” by a new design. DAMASKO deliberately quotes “the good old time” and interprets this as a quality-characteristic and cachet. The design of the DA20 pours with its natural tones and small details an individual charm. The sand-colored dial depicts a smooth inherently consistent contrast to the dark-brown shining indices and numbers. The brown flat-colored hands top off the retro style