Damasko - DA34
DA34 DA 34
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA34 (aka: DA34) |
| Name: | DA34 DA 34 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DA 34 boasts a classic design, without numerals. The design of this watch stands for clarity – from a red double index at 12 o'clock to hands and hour indicators covered with a special long-lasting luminous color and a seconds hand with the same red color. The date is found at a special position slightly below the center axis.