Damasko - DA343.black
DA343.black DA 343 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA343.black (aka: DA343black) |
| Name: | DA343.black DA 343 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
This 42 mm case of the collection with internal scale with the black DAMEST coating is a special experience. The perfect-looking, abrasion-free coating permanently preserves a semi-matte finish. The perfect shape with relatively straight bars is timeless and modern at the same time.