Damasko - DA35
DA35 DA 35
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA35 (aka: DA35) |
| Name: | DA35 DA 35 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DA 35 model inverts the b/w color of the dial, the hour and minute hands as well as the date and weekday of the DA34. The simple but clean lines lend the timepiece an understated appearance. Despite the optical restraint, the model combines all typical DAMASKO technologies and features of this class.