Damasko - DA353
DA353 DA 353
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA353 (aka: DA353) |
| Name: | DA353 DA 353 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DA 353 model inverts the b/w color of the dial, the hour and minute hands as well as the date and weekday of the DA343. The DA 353 thus appears pleasantly orderly and structured. The complete coating of the dial with a special luminous color provides for good readability particularly at night. The inner bezel forms an expressive contrast to the bright colors of the dial and case with its rich semi-matte black.