Damasko - DA353.black
DA353.black DA 353 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA353.black (aka: DA353black) |
| Name: | DA353.black DA 353 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The black version of the DA 353 with its large white dial and exotic character is a true eye-catcher in nevertheless purely classical proportions. Such a distinctive watch is only available at DAMASKO. Purism in design, material and proportion. The difference to conventional DLC coatings is immediately noticeable. The semi-matte black surface of our special multi-layer coating exudes a quality appeal which we consider unmatched in the entire watch industry.