Damasko - DA35.black
DA35.black DA 35 Black
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA35.black (aka: DA35black) |
| Name: | DA35.black DA 35 Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The DA 35 black version is furnished with the extremely hard, 5-7 microns thick, multilayer DAMEST® coating, which reliably prevents flaking. The white dial ensures perfect readability even under difficult conditions.