Damasko - DA36
DA36 DA 36
| Brand: | Damasko |
|---|---|
| Family: | Three-hand Models |
| Reference: | DA36 (aka: DA36) |
| Name: | DA36 DA 36 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
With the model DA36 and the use of a special font type for the numerals for intuitive orientation even during dusk, we match the look of a classic aviator watch. The shape of the numerals is simple and clear, not decorative yet also not overly minimalist, but flat and sturdy. The DA 36 is already a classic and one of the most popular and most sought after watches in the DAMASKO collection.